Povlja na wyspie Brač- nasze ulubione miejsce na urlop

Povlja to mała, klimatyczna miejscowość położona w północnej części wyspy Brač. Wielokrotnie byliśmy w niej tylko na moment, ale zawsze byliśmy nią zauroczeni. Aż w końcu padła decyzja, że w tym miejscu spędzimy kilka dni naszego urlopu w Chorwacji. Tak jak myślałam – decyzja była bardzo dobra, a przez te kilka dni mogliśmy poznać ciekawe zakamarki w Povlji, poznać smaki miejscowych restauracji, podziwiać atrakcyjny podwodny świat tutejszych plaż i mieć taki widok z tarasu rano i wieczorem….

Povlja położona jest nad głęboko wciętymi w ląd zatokami (Travna, Smokvica, Tičja luka, Tatinja, Luke). Dojeżdżając autem do tej miejscowości już mamy bardzo pozytywne wrażenia, kiedy widzimy z góry pięknie usytuowaną Povlję. Zresztą zobaczcie sami.

Jeśli chodzi o liczbę ludności to na stałe zamieszkuje tu ponad 300 os. W sezonie oczywiście ilość osób zdecydowanie wzrasta, ponieważ większość mieszkańców zajmuje się turystyką i posiada apartamenty na wynajem.

Historia Povlji sięga czasów starożytnych, kiedy zatoki otaczające miejscowość były miejscem cumowania rzymskich okrętów, a sama nazwa pochodzi prawdopodobnie od imienia rzymianina Paulianusa, który miał nad zatoką swoją posiadłość.

Na teranie, na którym dziś znajduje się kościół Jana Chrzciciela ( sv. Ivana Krstitelja) znajdowała się monumentalna wczesnochrześcijańska bazylika. O bogatej historii Povlji świadczą pierwsze, zachowane napisy chorwacką cyrylicą:  povalijskiej listini czyli spis posiadłości należących do opactwa z 1184 w  oraz povalijski Prag – napis nad drzwiami upamiętniający pierwszego chorwackiego rzeźbiarza.

Povlja w sezonie 2003 została uznana za najładniejszą małą miejscowość turystyczną wg oceny Wspólnoty Turystycznej województwa splitsko – dalmatyńskiego. Chętnie odwiedzają ją rodziny z dziećmi, które szukają spokoju, wytchnienia, kameralnych plaż. Liczne zatoki sprawiają, że oprócz plażowania można jeszcze wybrać się na długi spacer. Warto zabrać do Povlji rowery, bo miejsc do przejażdżek znajdziecie tu sporo. Oprócz wyjątkowej przyrody i zabytków, Povlja oferuje wiele możliwości aktywnego wypoczynku, od nurkowania, żeglowania, gry w piłkę nożną, a wiele restauracji zadba o to, aby każdy odwiedzający skosztował dalmatyńskich przysmaków świeżych ryb z lokalnym winem.

Prawdziwą perełką Povlji jest zatoka Ticja Luka, która jest atrakcyjnym miejscem dla plażowiczów. Znajduje się ona poza centrum miejscowości, ale jeśli lubicie spacery to z pewnością bardzo często będziecie odwiedzać to miejsce.

Zapraszam do galerii zdjęć.

Wypoczywając w Povlji warto wybrać się na wycieczkę po wyspie Brać. Koniecznie odwiedźcie Bol oraz słynną plażę Zlatni Rat, wjedźcie na Vidovą Górę, pospacerujcie uliczkami sąsiedniej miejscowości Pučišća (koniecznie kupcie kamienną pamiątkę z lokalnego kamieniołomu), a także Supetaru.

Apartamenty w Povlji, które polecamy znajdziesz tutaj: https://www.crodea.pl/chorwacja/wyspy/brac/povlja/