Atrakcje wyspy Brač – Pučišća

Wyspa Brač oprócz plaży Zlatni Rat, która jest jedną z najpiękniejszych plaż w Chorwacji oraz najprawdopodobniej jedyną na świecie plażą usytuowaną prostopadle do nabrzeża posiada jeszcze jeden akcent, z którego słynie nawet na innych kontynentach, a mianowicie biały kamień, który wydobywany jest w miejscowości Pučišća. 

Pućiśća to malutka miejscowość położona na północy wyspy, pomiędzy miejscowościami Povlja i Postira. Położona jest nad głęboko wsuniętą w ląd zatoką, która rozchodzi się na dwie mniejsze Pučiški dolac i Stipanska luka.

Znana jest głównie z tradycji rzeźbiarskich oraz kamieniołomu Veselje, który był najważniejszym źródłem dochodów przez całą historię Pučišća. Tradycja rzeźbiarska zapoczątkowana przez znanego rzeźbiarza Andrija Alesi, który w roku 1455 wynajął kamieniołom i z kamienia z Pučišća stworzył swoje najbardziej znane dzieła jest obecnie kontynuowana w szkole rzeźby. Szkoła ta funkcjonuje od 1906 r. ściśle współpracując ze szkołą Rzemieślniczą ze Splitu organizuje kursy rzeźby w kamieniu. Przy tej okazji powstało mnóstwo dzieł sztuki kamieniarskiej. Najważniejszym chyba faktem w historii kamieniarstwa w Pučišća był fakt, że kamień wydobywany z tutejszego kamieniołomu był wykorzystany do budowy Białego Domu w Waszyngtonie. 

Turyści mogę również zabrać cząstkę tej rzeźbiarskiej tradycji Pučišća i wyspy Brač kupując kamienne dekoracje, sprzedawane na straganach na wyspie oraz w nadmorskich miasteczkach w całej Chorwacji.

Pučiśća to również idealne miejsce na rodzinny wypoczynek nad Adriatykiem. Cisza, spokój, piękne plaże, kameralna miejscowość, w której jest to wszystko, co turyście jest potrzebne na urlopie powoduje, że przyjeżdża tu coraz więcej turystów.

Jeśli chcesz wybrać się do Pučišća tylko na jednodniową wycieczkę bez korzystania z własnego auta i przeprawy promowej z  Jadrolinii to można się na nią dostać statkiem wycieczkowym z Mimic (Riwiera Omis). Masz wówczas cały dzień, żeby poznać atrakcje tej przepięknej miejscowości na wyspie Brač.

O południowej części wyspy (Bol, Zlatni Rat, Vidova Gora) – przeczytasz tutaj