Wyspa Brač – Bol i okolice

Wyspa Brač jest trzecią pod względem powierzchni wyspą Chorwacji. Jest to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów, a takie miejsca jak Bol i plaża Zlatni Rat są atrakcjami, które stanowią wizytówkę dla całej Chorwacji, jako atrakcyjnej destynacji turystycznej. Ponadto biały marmur wydobywany na wyspie znany jest nawet w Białym Domu Waszyngtonie!

Nas też wyspa Brač urzekła. Byliśmy tam kilkakrotnie, czasami na jednodniowych wypadach, innym razem na urlopie w Povlji – wówczas mieliśmy okazję, żeby wyspę zwiedzić bardziej szczegółowo.

Na pewno wyspie tej poświęcimy kilka postów, ale pozwólcie, że zaczniemy właśnie o tych miejsc, które rzucą się w oczy każdemu, kto po raz pierwszy otworzy folder reklamowy właśnie z Chorwacji. Plaża Zlatni Rat w okolicy miejscowości Bol to właśnie taka turystyczna wizytówka wyspy, jak i całej Chorwacji. I my właśnie na łamach dzisiejszego posta zajmiemy się właśnie tym regionem.

Miejscowość Bol położona jest na południu wyspy. Jadąc z któregoś miasta portowego, z Sumartinu (połączenie z Makarską) lub z Supetaru (połączenie ze Splitem) mamy do Bolu ok. 30-40 min jazdy, jednak ostatnie kilometry to trasa dość kręta, po której zbyt szybko się nie pojedzie. Ale wszelkie niedogodności w trasie wynagrodzą nam widoki podobne jak na Riwierze Makarskiej, gdzie góry wchodzą wprost do morza…. To właśnie w okolicy Bolu mamy najwyższy szczyt wyspy Brač (i w ogóle najwyższy szczyt wszystkich chorwackich wysp) – Vidova Gora 778 m n.p.m. i właśnie od niego rozpoczniemy naszą wycieczkę po tym regionie. Właśnie z Vidovej Góry roztacza się jeden z piękniejszych widoków na Adriatyk oraz na najsłynniejszą plażę w Chorwacji – Zlatni Rat.

wyspa Brac

Szczyt Vidova Gora jest łatwo osiągalny dla tych, którzy są zmotoryzowani. Można dojechać do niego drogą 113, w okolicach miejscowości Nerežišća zjeżdżamy z drogi 113 w kierunku Vidova Gora. Po ok. 15 min. docieramy na parking z którego parę kroków dzieli nas od zapierającego dech w piersiach widoku na Adriatyk oraz na wyspy Hvar i Korčulę.

Dla miłośników wędrówek górskich szczyt jest oczywiście osiągalny – wejście trwa ok. 2 godz. (Kneževravan – Vidova gora 1.30 h, Bol – Vidova gora 2 h), oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, że w sezonie letnim przy bardzo wysokich temperaturach spacer po górskich szlakach może nie należeć do przyjemności, szczególnie, że różnica wysokości wynosi ponad 700 m.

Nazwa góry – Vidova Gora wzięła się od nazwy kościoła św. Wita (po chorwacku Sveti Vid), który  stał na szczycie góry w XIII lub XIV wieku. Obecnie pozostały tylko ruiny. Oprócz tego na szczycie znajduje się 12 metrowy krzyż z białego kamienia, stacja przekaźnikowa oraz restauracja.

Miejsce, które przyciąga wzrok, kiedy podziwiamy panoramę ze szczytu jest plaża Zlatni Rat – czyli Złoty Róg. Jest to chyba jedyna na świecie plaża, która jest  prostopadle położona w stosunku do nabrzeża. Jak sama nazwa wskazuje plaża ma kształt rogu, który wysunięty jest w morze na ok. 600 m. Długości ramion tego “rogu”  wynoszą odpowiednio 420 m (“lewy”) i 360 m (“prawy”), a bezdrzewny, żwirowy odcinek plaży wychodzący bezpośrednio w morze ma 158 m. Kształt plaży uzależniony jest od wiatrów i fal, które w tym miejscu wieją dość intensywnie, co cieszy fanów sportów wodnych.

Dla porównania zestawiliśmy Wam zdjęcia zrobione ze szczytu podczas naszych pobytów w Chorwacji w różnych latach. Zobaczcie, jakie różnice są w wyglądzie plaży.

bol

 

Plaża w sezonie bywa dość zatłoczona (zresztą to również możecie zobaczyć na powyższym zdjęciu – lewe było zrobione w sierpniu, prawe we wrześniu), no ale nie ma się co dziwić, jest to jedna z najpopularniejszych plaż na wyspie, jak również na całym wybrzeżu kontynentalnej części Chorwacji. Plaża posiada status Błękitnej Flagi. Ma pełną infrastrukturę dla turystów – bary, restauracje, parking na 1000 aut, ratownik. Obliczono, że na plaży jest miejsce dla 4000 plażowiczów. Plaża nie jest dozwolona dla psów. Po prawej stronie “rogu” jest wydzielona część dla naturystów. Plaża Zlatni Rat znajduje się ok 2 km. od centrum Bola, można tam dojść promenadą, dojechać  kolejką turystyczną lub swoim autem. Okolice miejscowości Bol to ok. 15 km plaż żwirowych, więc jeśli chcesz uniknąć tłumów w sezonie wakacyjnym to na plażowanie wybierz inne miejsce.

Będąc na Vidovej Górze oraz na plaży Zlatni Rat koniecznie trzeba przy okazji odwiedzić Bol. Jest to najstarsze miasto na wyspie Brač, które przez lata z osady rybackiej przekształciło się w tętniące życiem miasteczko. Aktualnie jest to największe centrum turystyczne wyspy, z bogatą infrastrukturą turystyczną – duża ilość miejsc noclegowych (od hotelu po prywatne apartamenty), restauracji, barów, dyskotek. Jest to również duże centrum sportowe wyspy. Tu odbywają się turnieje tenisowe, na które przyjeżdża najlepsi tenisiści. W Bolu jest wielki kort tenisowy, który może pomieścić ponad 1800 widzów.

Bol urzekł nas bardzo. Pomimo dużej ilości turystów zrobił na nas duże wrażenie. Oprócz przyjemnej promenady z licznymi knajpkami Bol ma również przepiękne zabytki mówiące o jego historii. Ok. 1 km. od centrum miejscowości na wschód, na cyplu Glavice znajduje się zespół klasztorny Dominikanów. Tutaj też możemy odwiedzić przedromański kościółek św.św. Jana i Teodora z XI w., a także Muzeum klasztorne. Natomiast w centrum miasta znajduje się renesansowy kościół Matki Boskiej Karmelickiej (crkva Gospe od Karmena) przebudowany w stylu barokowym w XVIII w.

Oczywiście po całodniowej wycieczce warto usiąść w jednej z wielu restauracji, żeby skosztować lokalnych przysmaków. Być może uda Wam się trafić na festyn, gdzie można posłuchać muzyki w wykonaniu lokalnych zespołów popowych czy ludowych i spróbować domowych przysmaków, które przy okazji festynów sprzedają mieszkańcy. My na taki festyn trafiliśmy, więc wieczór w Bolu uważamy za udany.

Zapraszam jeszcze do galerii zdjęć z miasteczka.

Jeśli wpis okazał Ci się przydatny, a zdjęcia się podobały pozostaw komentarz. Napisz również, jakie są Twoje wrażenia z pobytu w tej części wyspy Brač.