Dojazd do Chorwacji przez kraje tranzytowe – regulacje związane z COVID-19

Kilka dni temu pojawiła się oficjalna informacja polskiego rządu na temat otwarcia naszych granic i zniesienia obowiązkowej kwarantanny po powrocie zza granicy. Wydawało się, że z dniem 13.6.2020 nasze obawy związane z tegorocznym urlopem i podróżowaniem zostały rozwiane, a wszystkie niejasne kwestie zostały wyjaśnione. 

Niestety sytuacja z COVID-19 jest tak dynamiczna, że osoby planujące urlop w Chorwacji w 2020 są ciągle niepewne swojej podróży. Problemem są kraje tranzytowe, które określiły warunki przekraczania ich granicy dla obywateli UE.

Poniżej opisujemy warunki wjazdu do krajów tranzytowych dla Polaków:

  • Czechy 

Możliwość przekraczania granicy od 15.06.2020.dla wszystkich Polaków z wyjątkiem mieszkańców Śląska. Czesi uznali ten region za niebezpieczny, obok Szwecji i Portugalii.

Na stronie czeskiej jest informacja, że mapa regionów niebezpiecznych będzie raz w tygodniu aktualizowana w zależności od sytuacji epidemiologicznej.

https://koronavirus.mzcr.cz/seznam-evropskych-zemi-podle-miry-rizika-nakazy/?fbclid=IwAR0QnG4dNlwNOIEdeWs-E74hGFLDNdN7pgvZuwy4Zrv5t132UT43IjyMJVk

  • Niemcy

Przejazd przez Niemcy bez ograniczeń.

WAŻNE! Podczas podróży prywatnym samochodem w aucie mogą się znajdować członkowie z maksymalnie dwóch gospodarstw domowych. Pomiędzy członkami dwóch gospodarstw domowych należy zachować co najmniej 1,5 m odległości.

  • Austria

Tranzyt przez Austrię możliwy jest bez zaświadczenia lekarskiego bez zatrzymywania się, o ile istnieje możliwość opuszczenia kraju.

 

  • Słowacja

Od 20.06.2020 od godz. 6.00 rano możliwy jest wjazd Polaków na teren Słowacji bez żadnych ograniczeń.

  • Słowenia

Przejazd przez Słowenię dla obywateli RP jest możliwy bez ograniczeń pod warunkiem, że pobyt w Słowenii nie przekracza 24 h.

  • Węgry

Od 18.06.2020 Węgry otwierają swoje granice dla Polaków bez obowiązku odbycia kwarantanny.

  • Bośnia i Hercegowina

Obywatele Polski w celach turystycznych mogą wjechać do BiH tylko: przez tzw. korytarz w Neum na trasie Dubrownik – reszta Chorwacji.

Uwaga! Wymagane jest posiadanie paszportu. BiH zawiesiła wjazd na podstawie samego dowodu osobistego.

 

Pamiętaj, że przed swoją podróżą sprawdź przepisy wjazdowe w krajach tranzytowych. Sytuacja może być dynamiczna i kraje mogą zmieniać warunki tranzytu.

Aktualizacja wpisu: 19.06.2020