Wyjazd z cudzym dzieckiem do Chorwacji

wyjazd z obcym dzieckiem do chorwacjiZwykle na rodzinny urlop wybieramy się w towarzystwie naszej najbliższej rodziny – czyli rodzice jadą ze swoimi dziećmi. Bywa jednak czasami tak, że wielu z nas decyduje się zabrać dziecko swoich przyjaciół, które jest zaprzyjaźnione z naszymi dziećmi. Mamy wówczas komfort, że dzieci w swoim gronie nie będą się nudzić. Czasami decydujemy się zabrać  kuzynów naszych dzieci, czy też dziadkowie jadą z wnukami. Oczywiście nie ma w tym nic złego i jak możemy zrobić dzieciom taką przyjemność to czemu nie…. Ale trzeba być świadomym, że zabieranie na wakacje „obcych” dzieci wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Podstawową sprawą,  o której nie należy zapomnieć wyruszając w podróż z nieswoim dzieckiem za granicę jest załatwienie formalnego oświadczenia od rodziców dziecka. Oświadczenie takie powinno być spisane u notariusza (droższy wariant) lub też treść może być spisana wcześniej, a u notariusza obie strony składają poświadczony notarialnie podpis (tańszy wariant). Warto sporządzić takie oświadczenie w j. polskim oraz w j. obcym (jeśli jedziemy do Chorwacji to najłatwiej przygotować taki dokument w j. angielskim).

Co powinno zawierać takie oświadczenie:

  • dane osobowe dziecka, jego rodziców oraz osób, pod opieką których będą za granicą. Warto również wpisać stopień pokrewieństwa (o ile istnieje)
  • oświadczenie, że rodzice wyrażają zgodę na wyjazd dziecka (trzeba podać dokąd i w jakim terminie) i na fakt, że w tym terminie będzie pod opieką osób trzecich
  • podpisy obu stron

W przypadku, kiedy jedziemy  z własnym dzieckiem, mającym inne nazwisko, warto zabrać aktu urodzenia – nikt wówczas nie zakwestionuje faktu naszego rodzicielstwa.

W praktyce podróż z obcym dzieckiem lub dzieckiem swoim, ale o innym nazwisku nie wygląda tak strasznie i biurokratycznie. Pewnie w wielu przypadkach nawet nikt na granicy nie dopyta o taki dokument. Pamiętajmy jednak, że zdarzają się różne, nieprzewidziane sytuacje i wtedy posiadanie takiego dokumentu w ciągu paru minut wyjaśni stan rzeczy. Koszt przygotowania dokumentu nie jest duży, a czasami może zaoszczędzić nam niepotrzebnego stresu, wyjaśniania, oświadczeń itp. Warto o tym pomyśleć nim wyruszymy w trasę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *