Wybór regionu

P1110084Kiedy podjąłeś już decyzję, że wybierasz się z rodziną czy grupą przyjaciół do Chorwacji to musisz zdecydować, gdzie chcesz spędzić ten wymarzony urlop. Dlatego przed Tobą trudne zadanie: WYBÓR REGIONU

Nadmorską część Chorwacji możemy podzielić na trzy główne części:

  • część północna – półwysep Istria i Kvarner
  • część środkowa i południowa – Dalmacja: Północna (region od Zadaru do Trogiru), Środkowa (od Trogiru do Ploce), Dalmacja Południowa (od Ploce do granicy z Czarnogórą)
  • część wyspiarska (najbardziej popularne i największe wyspy: Krk, Pag, Rab, Cres, Brač, Hvar, Korčula).

Każdy region jest piękny, każdy ma swoje walory i każdy jest wart poznania. Na pewno żadne miejsce Ciebie nie rozczaruje, jednak pozwolę sobie na łamach tego artykułu na subiektywny komentarz odnośnie każdego z regionów. Być może pomoże on podjąć decyzję, gdzie pojechać.

Istria i Kvarner

 

Krk Wyspa Krk, Vrbnik Wyspa Krk, Baska Most na wyspę Krk

Region najbliżej Polski i wiele osób wybiera właśnie te okolice na letni urlop. Jeśli kierujesz się tylko tymi kryteriami – to trafiłeś pod właściwy adres – kilometrów zdecydowanie mniej do przejechania i już jesteś nad Adriatykiem. Jednak gdyby zagłębić się w temat bardziej, to okazuje się, że:
– jest to region najdroższy na całym chorwackim wybrzeżu (ceny dostosowane do kieszeni Włochów, Niemców i Austriaków)
– pogoda bywa „marudna”, częściej pada deszcz niż na południu, wieczory są zdecydowanie zimniejsze
– większość plaż jest skalistych, nieprzyjaznych dla rodzin z małymi dziećmi
– morze jest bardziej zanieczyszczone niż na południu

 

Dalmacja (północna, środkowa i południowa)

 

Riwiera Makarska Riwiera Makarska Riwiera Makarska Split Makarska Trogir plaża na Riwierze Sibenik Plaża na Riwierze Makarskiej

Najpiękniejszy region, w którym dopiero czuje się tą prawdziwą Chorwację. Piękne żwirowe plaże, imponujące góry „wchodzące” wprost do morza (Riwiera Makarska), śródziemnomorski klimat, klimatyczne, dalmatyńskie miejscowości z charakterystyczną dla tego regionu zabudową, przystępne ceny. To wszystko powoduje, że region ten uwielbiają prawdziwi miłośnicy Chorwacji.

 

Wyspy

 

Wyspa Hvar, HvarP1180374

P1190030P1270666

 

P1180874P1190034

P1180426 P1270785  P1400588 P1270666 P1190034 P1180955

P1180398 P1180426

O wyspach właściwie można powtórzyć to wszystko, co napisaliśmy o Dalmacji. Są piękne i mają swoich wielbicieli. Jedynym mankamentem jest przeprawa promowa, która nie należy do najtańszych przyjemności. Jeśli więc w planie jest intensywne zwiedzanie, wyspy nie polecamy, ponieważ prom pochłonie dużą część budżetu przeznaczonego na urlop. Wyjątkiem mogą być wyspy: Krk, Pag i Ćiovo, na które można dojechać mostem.

Most na wyspę Pag

P1400555

regiony tur. Chorwacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *