Klimatyzacja w Chorwacji – konieczna czy zbędna?

Apartament Ksenija 05Wiele osób wybierających się pierwszy raz do Chorwacji staje przed dylematem – czy zarezerwować apartament z klimatyzacją czy też bez. Boimy się, czy letnie, wysokie temperatury będą dla nas, mieszkańców chłodniejszej części Europy do zniesienia. Oczywiście nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, bo jest to sprawa indywidualna, jednak chciałabym Wam dać kilka wskazówek dotyczących właśnie tego problemu. Może one pomogą Wam podjąć decyzję.

 • Bardzo duża ilość nowych domów budowanych w Chorwacji ma położoną dodatkową termoizolację, przez co budynek wewnątrz tak się nie nagrzewa
 • Większość nowych domów posiada w oknach rolety lub żaluzje – one doskonale chronią wnętrze przed nagrzaniem się
 • Jeśli przed wyjściem na plażę dokładnie zasłonisz okna (zasłonami, żaluzjami, roletami, markizą) to wrócisz do apartamentu o komfortowej temperaturze
 • Bardzo często właściciele celowo nie instalują klimatyzatorów, ze względu na rześki wiatr wiejący w danym regionie. Warto o to dopytać przed dokonaniem rezerwacji

Pamiętaj, że klimatyzacja wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie – szczególnie wtedy, gdy niewłaściwie z niej korzystamy.

Oto kilka zasad – może wydających się zbyt oczywistych, ale z rozmów z właścicielami apartamentów wiem, że Polacy nie potrafią korzystać z klimatyzatorów. Oczywiście nie świadczy to o naszej głupocie czy braku zdrowego rozsądku, ale po prostu z powodu braku doświadczenia w tym temacie.

 1. Włączasz klimatyzator – zamykaj okna. Tylko niewiele apartamentów wyposażonych jest w funkcję, która w przypadku otwarcia okna natychmiast wyłącza klimatyzator.
 2. Nie zostawiaj włączonego klimatyzatora jeśli jesteś poza apartamentem. Większość klimatyzatorów ma funkcję szybkiego schładzania, pozwalającą osiągnąć odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu w ciągu kilku, najwyżej kilkunastu minut. Większość klimatyzatorów można także zaprogramować, aby włączyły się o odpowiedniej godzinie.
 3. Większość klimatyzatorów schładza pomieszczenia do 16-18 stopni Celsjusza. Odradzamy stosowanie tak niskich temperatur. Odpowiednia temperatura powinna wahać się pomiędzy 22 a 25 stopni i powinna być niższa od „naturalnej” temperatury pomieszczenia tylko o  kilka stopni. Organizm źle reaguje na duże zmiany temperatury: przejście od trzydziestu kilku stopniu i słońca do osiemnastu stopniu bardzo łatwo może skończyć się przeziębieniem.
 4. Myśl jak gospodarz domu – chyba nie chciałbyś mieć gości, którzy zachowują się wbrew zasadom wypisanym powyżej?

Ilość klimatyzatorów w apartamencie

Inną sprawą, związaną z klimatyzacją i jej obecnością w apartamencie jest ilość klimatyzatorów. Wiele osób, rezerwujących apartament oczekuje (wręcz jest pewnych), że w każdym pomieszczeniu jest klimatyzator. Przyjeżdżają na miejsce i są rozczarowani, że klimatyzator jest tylko jeden, np. w pokoju dziennym lub przedpokoju. W chorwackich apartamentach zwykle właściciele zakładają jeden duży klimatyzator, który jest przeznaczony na odpowiednią powierzchnię mieszkania i spokojnie “obsłuży” cały apartament. Klimatyzator w każdej sypialni to naprawdę luksus, który zdarza się wyjątkowo.

Opłaty za klimatyzację

Zwykle właściciele idą klientom na rękę i nie wliczają opłaty za korzystanie z klimatyzacji w cenę. Jest to bardzo komfortowa sytuacja dla tych, którzy z klimatyzacji nie chcą lub nie mogą korzystać – wówczas nie muszą płacić więcej za wynajem apartamentu. Jeśli ktoś z Was nie jest pewien, czy będzie chciał korzystać z klimatyzacji to nie musi deklarować się w momencie składania rezerwacji. Można to uzgodnić na miejscu, bezpośrednio z właścicielem i zapłacić tylko za dni, w których korzystało się z klimatyzatora.

Korzystajmy z klimatyzacji z umiarem, a będziemy mieć pewność, że nasz urlop nie zamieni się w koszmar związany z nagłym zachorowaniem.

4 Responses to Klimatyzacja w Chorwacji – konieczna czy zbędna?

 1. Sawik pisze:

  Nie wyobrażam sobie czerwca do sierpnia w Chorwacjiu bez klimy !!

  • Tomasz pisze:

   A ja przeciwnie. Z 4 ostatnich letnich wyjazdów w 2 przypadkach apartamenty nie były klimatyzowane i przy zachowaniu minimum zdrowego rozsądku(zasłanianie okien lub zamykanie okiennic) nie było najmniejszego problemu z upałami. W pozostałych przypadkach mimo obecności klimatyzatorów były one włączane incydentalnie lub nie używane w ogóle, bo zasłanianie okien załatwiało sprawę.

 2. Rezerwacja pisze:

  Nie chciałabym się dowiedzieć na miejscu, że klimatyzacja będzie jedynie w kuchni a w sypialni nie. Co to znaczy luksus – klimatyzacja w sypialni? Albo mieszkanie posiada klimatyzację albo nie! W ofertach nie ma wzmianki na ten temat, więc jeśli się to okaże prawdą to będzie duży problem.

  • Joanna Zielińska pisze:

   Najprościej dopytać się ile klimatyzatorów jest w apartamencie przed dokonaniem rezerwacji. Wówczas problemu nie będzie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *