Jeżowce – morscy wrogowie?

jeżowceWybierasz się pierwszy raz do Chorwacji i pewnie coś nieco słyszałeś o jeżowcach – pewnie same straszne rzeczy, od których odechciewa ci się morskich kąpieli i szukasz nerwowo apartamentów z basenem w pobliżu.
Jeżowce (typ szkarłupnie) to liczni mieszkańcy Adriatyku, nieodzowny element morskiego krajobrazu. Powodów do zmartwień nie ma, bowiem jeżowce to morskie zwierzęta żyjące głównie w zakamarkach, skalnych wgłębieniach, w miejscach zacisznych, spokojnych. Częściej spotkasz je na dzikich, skalistych plażach niż na żwirowych plażach pełnych turystów. Jeżowce mają ciemną barwę, więc doskonale je widać podczas wchodzenia do wody.

Nadepnięcie jeżowca nie należy do przyjemnych rzeczy. Ukłucie kolcami powoduje bardzo silny, natychmiastowy ból, trwający nawet kilka godzin. Ciało w miejscach ukłucia drętwieje i przybiera ciemną barwę.

Co robić w przypadku ukłucia?

  • Po pierwsze zadbać o to, żeby dokładnie oczyścić ranę z igieł jeżowca (igły są bardzo kruche) i ją zdezynfekować.
  • Dbać o właściwą higienę rany i kontrolować na bieżąco, czy gojenie przebiega bez żadnych komplikacji. Pamiętaj, że rany goją się wolno i są podatne na infekcje.
  • W przypadku, kiedy czujesz, że sam sobie z tematem nie radzisz – udaj się do lekarza!

Obawa przed ukłuciem jeżowca często spędzająca sen z powiek zatroskanych rodziców, myślę, że niepotrzebnie. Najlepszą metodą na “walkę” z jeżowcami jest noszenie butów z gumową podeszwą, które ochronią stopy twojego dziecka zarówno przed jeżowcami, jak i ostrymi kamieniami. Takie buty kupisz na każdym chorwackim straganie za ok. 50 kun.

P1690089

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *