Dokumenty potrzebne na wyjazd do Chorwacji

paszport1Przy wyjeździe do Chorwacji nie ma konieczności posiadania paszportu (dotyczy obywateli Unii Europejskiej). Dorośli wjadą do Chorwacji na podstawie ważnego dowodu osobistego. Dziecko musi posiadać ważny dokument tożsamości – może to być dowód osobisty lub paszport.

Po wejściu Chorwacji do Unii Europejskiej od dnia 1.07.2013 będę obowiązywać podobne przepisy, czyli fakt, że paszport do 1.07 i od 1.07 nie jest i nie będzie dokumentem obowiązkowych to nie oznacza, to że wyjeżdżamy za granicę bez żadnego dowodu tożsamości.

Dla własnego bezpieczeństwa zadbajmy o to, żeby mieć przy sobie chociaż dowód osobisty.

Pamiętajmy szczególnie o dzieciach, one też muszą mieć dokument tożsamości!

Kierowcy muszą posiadać prawo jazdy (nie musi być międzynarodowe), dowód rejestracyjny pojazdu, dowód ubezpieczenia OC oraz w przypadku, kiedy kierujący nie jest właścicielem auta stosowne dokumenty. Więcej na ten temat tutaj.

Jeśli wybierasz się w okolice Duborwnika lub planujesz wyjazd do Czarnogóry nie zapomnij o Zielonej Karcie (międzynarodowy certyfikat ubezpieczeniowy, świadczący o tym, że posiadacz pojazdu jest objęty ubezpieczeniem OC), którą najlepiej kupić w Polsce przed wyjazdem w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym. Wykupienie Zielonej Karty na granicy bośniackiej jest możliwe, ale wiąże się z dość dużym wydatkiem.

Jeśli planujesz podróż ze swoim czworonogiem to pamiętaj, że przy wwozie psów i kotów konieczny jest paszport dla zwierzęcia wraz z zaświadczeniem o szczepieniach. Zwierzę powinno posiadać mikroczip lub tatuaż identyfikacyjny.

Warto zrobić kserokopie wszystkich dokumentów i trzymać je w osobnej torbie. W przypadku jakichkolwiek problemów (kradzież, zagubienie) nie zostaniesz z niczym (jednak pamiętaj, że to tylko kserokopie bez mocy prawnej, ale zawsze mogą się przydać chociażby do określenia nr i serii zagubionego dokumentu).