Wyjazd do Chorwacji pożyczonym autem

autoJeśli masz zamiar jechać do Chorwacji samochodem, którego nie jesteś właścicielem musisz koniecznie przed wyjazdem załatwić upoważnienie do podróżowania pożyczonym autem. Aby uniknąć kłopotów należy oprócz dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy (w przypadku wyjazdu do Chorwacji nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy) oraz dowodu tożsamości posiadać pełnomocnictwo do użytkowania pojazdu od jego właściciela najlepiej sformułowane w j. angielskim i poświadczone notarialnie).

Dokument pełnomocnictwa dla osób wyjeżdżających za granicę wystawia również Polski Związek Motorowy. Niniejszy dokument jest zatwierdzony przez Międzynarodową Organizację Turystyczną (AIT) i siostrzane organizacje motorowe w większości krajów europejskich. Dokument ten jest uznawany przez większość służb granicznych i policji w Europie. W niektórych krajach jest wręcz wymagany np. w Bośni i Hercegowinie, Czechach, Finlandii, Słowenii, na Węgrzech (obowiązuje wyłącznie wzór wersji węgierskiej, którą można otrzymać w PZM).

W przypadku kiedy właścicielem auta jest osoba fizyczna konieczna jest w siedzibie PZM obecność właściciela pojazdu z dowodem osobistym i dowodem rejestracyjnym pojazdu oraz paszport osoby  wyjeżdżającej.

Kiedy właścicielem pojazdu jest osoba prawna wówczas wymagane są przy składaniu wniosku o pełnomocnictwo następujące dokumenty: dowód rejestracyjny  pojazdu, paszport osoby wyjeżdżającej, pismo firmowe lub poniższy wniosek z pieczątką firmową i imienną osoby odpowiedzialnej za firmę, umowa leasingu lub upoważnienie leasingodawcy (w przypadku leasingu).

Wniosek do pobrania znajduje się na stronie PZM

Koszt takiego pełnomocnictwa wynosi 40 zł. na 2 tyg. lub 66 zł. na 1 miesiąc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *