Wyjazd do Chorwacji, a COVID-19

Osoby planujące wyjazd na urlop 2020 do Chorwacji chcemy uspokoić i utwierdzić w przekonaniu, że wybierając ten kraj mogą się czuć bezpiecznie i komfortowo. Na chwilę obecną Chorwacja wraca do normalności i większość obostrzeń, które panowały w marcu i kwietniu jest już zniesiona. Życie Chorwatów stabilizuje się i już od kilku tygodni Chorwację odwiedzają pierwsi turyści.

Jaki region zatem wybrać oraz jaki rodzaj zakwaterowania?

Mówiąc o regionie można śmiało brać pod uwagę całe chorwackie wybrzeże, aktualnie w Chorwacji nie ma miejsc szczególnie zagrożonych. Tendencja spadkowa dot. ilości zachorowań w Chorwacji jest już od połowy kwietnia, więc można już mówić o opanowaniu sytuacji. Oczywiście warto wybrać w  obecnej sytuacji małą, kameralną miejscowość. Dzięki temu nie będziemy robić zakupów w tłumach i leżeć na plaży jeden obok drugiego. Natomiast jeśli chodzi o zakwaterowanie to lepsze w tym sezonie będą małe pensjonaty czy domy prywatne oferujące apartamenty, czyli takie niezależne mieszkania, często z osobnym wejściem do budynku. Turysta z EU przyjeżdżający w tym roku do Chorwacji musi okazać dowód, że posiada rezerwację miejsc noclegowych. Jest to nowa regulacja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ministerstwa Turystyki Republiki Chorwackiej, tak więc w tym roku wyjazdy w tzw. “ciemno” odpadają.

Co ważnego trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Chorwacji w czasie pandemii związanej z koronawirusem? Jakie są warunki przekraczania granicy z Republiką Chorwacji wg stanu na 25.05.2020? Oto najważniejsze informacje zaczerpnięte min. ze strony Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Chorwacji.

Po pierwsze, osoby wjeżdżające na teren Chorwacji nie muszą odbywać 14-dniowej kwarantanny (może zostać nałożona tylko w przypadku, kiedy turysta miał styczność z osobą zakażoną na COVID-19 i podczas rozmowy z funkcjonariuszami straży granicznej zostanie to ustalone).

Po drugie turyści muszą okazać na granicy potwierdzenie rezerwacji zakwaterowania w obiekcie noclegowym.
Potwierdzenie takie obejmuje min:
– Potwierdzenie rezerwacji zakwaterowania (prywatne apartamenty, hotele, pensjonaty)
– Umowę obozu czy kolonii
– Umowę na stałe miejsce do cumowania w morskim porcie turystycznym
– Potwierdzenie rezerwacji miejsca do cumowania w morskim porcie turystycznym
– Voucher biura podróży

Dokument potwierdzenia rezerwacji zakwaterowania musi określać: dokładne miejsce i adres obiektu noclegowego, numer telefonu kontaktowego turysty, datę planowanego wyjazdu z Chorwacji.

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ministerstwa Turystyki wkrótce zostanie opublikowana specjalna aplikacja, w której goście będą mogli wprowadzić wszystkie te informacje z wyprzedzeniem, aby szybciej móc przekroczyć granicę. Skróci to na pewno czas oczekiwania w kolejkach na przejściach granicznych.

Istotną sprawą dla Polaków jest fakt zniesienia obowiązkowej kwarantanny po powrocie zza granicy. Wg zapowiedzi rządu zniesienie kontroli na granicach zaplanowane jest na 15.06.2020. Miejmy nadzieję, że sytuacja w naszym kraju oraz w Europie się nie pogorszy i swobodnie będziemy mogli podróżować.

Pamiętaj, że dla własnego bezpieczeństwa warto przed wyjazdem zerknąć na informacje dotyczące przekraczania granicy w krajach tranzytowych oraz kraju docelowym. Sytuacja z COVID-19 może być bardzo dynamiczna, dlatego też na bieżąco warto śledzić wiadomości zarówno z kraju, jak i zza granicy.

Wiarygodne źródło informacji dotyczących wyjazdu do różnych krajów znajdziecie na stronie:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Źródło informacji opisanych w poście:

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych RH

Slobodna Dalmacija.hr 

Tak więc nie pozostaje nic innego jak planować urlop w Chorwacji i cieszyć się udanym wypoczynkiem.