Jaką walutę zabrać do Chorwacji?

Wiele turystów wybierających się do Chorwacji zastanawia się, jaką walutę najkorzystniej jest zabrać do Chorwacji. Oczywiście, walutą obowiązującą w Chorwacji jest kuna, która dzieli się na  100 lip (kod walutowy HRK). W polskich kantorach kupno kun nie jest sprawą łatwą. Być może mniejszy jest problem z kantorach na południu Polski, jednak na północy, w małych miasteczkach jest to niemożliwe.

Tak naprawdę nie należy się tym przejmować. Jest kilka wariantów do wyboru – oczywiście każdy wybierze sobie najbardziej odpowiedni:

  • zabieramy w gotówce PLN i wymieniamy w Chorwacji na HRK.

Problemu z wymianą waluty nie będziesz miał żadnego. Niemal w każdej (nawet małej) miejscowości znajduje się kantor (mjenjačnica), poczta (pošta), oddział banku (banka). Tam wymienisz bez problemu złotówki na kuny.

  • wypłacamy HRK z bankomatów
  • płacimy kartą płatniczą w sklepach, restauracjach

Wjeżdżając do Chorwacji nie musisz się stresować, że nie masz kun zaraz po przekroczeniu granicy. Pierwsze kuny “dostaniesz” w momencie kiedy zapłacisz gotówką w EUR za przejazd autostradą. Resztę otrzymasz w kunach. Zawsze to będą pierwsze pieniądze na drobne zakupy po przyjeździe do Chorwacji. Potem na spokojnie znajdziesz możliwości w swojej miejscowości lub w najbliższej większej na wymianę waluty.

Pamiętaj, że punkty pocztowe i banki pracują najkrócej, kantory zwykle są czynne do późnych godzin wieczornych.

Aktualny kurs walut możesz sprawdzić tutaj:

http://www.money.pl/pieniadze/nbp/srednie/

Kurs kuny w stosunku do złotówki sprawdzisz tutaj:

http://www.mjenjacnice.com/