Jak dojechać na Półwysep Pelješac?

Osoby planujące urlop na półwyspie Pelješac bardzo często planując trasę zastanawiają się nad sposobem dojazdu – jechać lądem przez Bośnię i Hercegowinę czy skorzystać z przeprawy promowej Ploce – Trpanj? My postaramy się scharakteryzować obie te trasy, tak, żeby ułatwić Wam podjęcie decyzji.

 

 

  1. TRASA DROGĄ LĄDOWĄ

  • Aspekt finansowy

Za punkt A przyjmujemy przejście graniczne Słowenia – Chorwacja w Macelj, punt B – Orebic na półwyspie Pelješac

Wg ViaMichellin  trasa ma długość 670 km. Większość trasy jedziemy  autostradą (549 km), najpierw autostradą A2, potem A1, z której zjeżdżamy na zjeździe  KARAMATIĆI, gdzie drogą E65 (Jadranską Magistralą) pokonujemy odcinek do miejscowości Ston, w którym wjeżdżamy na półwysep Pelješac.

Koszt: 231 kun za A1 + 48 kun za odcinek A2 – razem: 279 kun  (ok. 37 eur)*

Po drodze przejeżdżamy przez terytorium Bośni i Hercegowiny, gdzie wymagana jest Zielona Karta. Jeśli załatwimy ją w Polsce to albo zapłacimy kilkanaście złotych albo będzie to opcja darmowa (w zależności od wariantu ubezpieczenia). Jeśli zapomnimy o Zielonej Karcie wówczas będziemy zmuszeniu kupić ją na granicy bośniacko – chorwackiej – koszt nawet do 20 eur.

Dokumenty jakie są wymagane przy przekraczaniu granicy  – aktualny dowód osobisty lub paszport.

  • Kolejki, czas przejazdu

Możliwe kolejki na granicy z Bośnią i Hercegowiną, szczególnie w soboty. Jednak z doświadczenia wiemy, że ruch odbywa się w miarę płynnie, na bieżąco. Przejazd przez terytorium Bośni jest szybki, bezproblemowy.

Pamiętajcie, że od momentu zjazdu z autostrady A1 czekają nas, ograniczenia prędkości duży ruch w kierunku Dubrownika, możliwe korki. Ponadto sam półwysep jest górzysty, dlatego też prędkość musimy dostosować do panujących warunków.

  • Walory turystyczne

– Przepiękna, zielona Dolina Neretvy

Jadąc drogą E65 jedziemy wzdłuż rzeki Neretvy. Dolina Neretvy charakteryzuje się żyzną glebą, a co za tym idzie uprawami min. drzew cytrusowych. Na trasie możesz się zatrzymać u miejscowych rolników, żeby kupić owoce, warzywa, miody, nalewki. Mandarynki z lokalnych upraw kupisz dopiero jesienią.

– Ston i mury obronne – przyjemne miasteczko oraz otaczający je 5-kilometrowy mur obronny, skąd roztacza się wspaniała panorama na okolice. Ponadto miasteczko słynie z najstarszej w Europie, a być może na świecie warzelni soli z XIV w., która funkcjonuje do dziś. Możesz zrobić przystanek i skorzystać z oferty gastronomicznej miasteczka.

– Mali Ston –  królestwo ostryg. Koniecznie trzeba odwiedzić restaurację Villa Koruna, gdzie w przeszklonej sali z widokiem na kanał można spróbować świeżych owoców morza.

– Półwysep Pelješac – Orebić położony jest prawie na końcu półwyspu, masz więc ok. 70 km malowniczych tras z widokiem na morze i góry. Po drodze mijasz małe wioski. Pamiętaj, że na tej trasie nie zrobisz większych zakupów i nie zatankujesz paliwa. Załatw to w Ston albo już na miejscu w Orebicu.

Dojeżdżamy do celu. Zmęczeni? Pewnie tak, ale trasa była przepiękna, nieprawda?

2. TRASA MORSKA

  • Aspekt finansowy

Wg ViaMichellin  trasa ma długość 596 km. Większość trasy jedziemy  autostradą (549 km), najpierw autostradą A2, potem A1, z której zjeżdżamy na zjeździe  KARAMATIĆI, gdzie drogą E65 (Jadranską Magistralą) pokonujemy odcinek do miejscowości Ploče.

Koszt: 231 HRK za A1 + 48 HRK za odcinek A2 – razem: 279 HRK  (ok. 37 EUR)*

W Ploče czeka Cię przeprawa promowa do Trpanj na półwyspie Pelješac. Trasę obsługuje przewoźnik Jadrolinia. W ciągu dnia w sezonie 2019 jest tylko 7 kursów, od godz. 5.00 do 20.50. Czas przeprawy 59 min.

Z Trpnaj do Orebić zostało do przejechania tylko ok. 20 km.

Link do rozkładu rejsów z 2019

https://www.jadrolinija.hr/docs/default-source/lokalne-linije-2019/633-plo%C4%8De—trpanj-2019.pdf?sfvrsn=2

Ceny z 2019 (sezon wakacyjny)

https://www.jadrolinija.hr/docs/default-source/cijene-lokalne-linije-2019/633-sezonaB4F7BD3FC46FCE556F08965B.pdf?sfvrsn=2

  • Kolejki, czas przejazdu

Pamiętaj, że pojemność promu jest ograniczona. Po przyjeździe do Ploće stajesz w kolejkę, kupujesz bilet na miejscu i czekasz. Nie ma możliwości rezerwacji biletów na konkretny kurs. Ze względu na małą ilość kursów w ciągu doby musisz się liczyć z faktem, że czas oczekiwania na prom się wydłuży, jak nie uda Ci się wjechać na prom, który zaplanowałeś. Wtedy czas dojazdu do celu znaczenie się wydłuży.

Jeśli podróż na południe Chorwacji bardzo Cię wymęczyła to przeprawa promowa (plus czas oczekiwania na prom) może być dla Ciebie formą odpoczynku. Ale czy siedzenie w aucie na słońcu, w kolejce jest dobrą formą odpoczynku…. Zastanów się nad tym.

  • Walory turystyczne

– Zobaczysz piękne krajobrazy południowej Dalmacji oraz półwyspu Pelješac od strony wody.

– Przeprawa promowa może być wielką frajdą dla dzieci, jeśli wcześniej nie korzystałeś z takiej formy transportu

– Trpnaj – kierowca czeka w kolejce, a rodzina może wybrać się na spacer po miasteczku. Małe, urokliwe, miło spędzisz czas na lodach, kawie.

*Ceny autostrad wg cennika z grudnia 2017, opcja auta kategoria I (wys. do 1.30 m)

Mamy nadzieję, że pomogliśmy rozwiać wasze wątpliwości odnośnie dojazdu na półwysep Pelješac. Do Was należy decyzja, którą drogę wybierzecie.

Do zobaczenia w Orebić!

Zapraszamy do pisania komentarzy opisujące, jakie były Wasze doświadczenia z trasy na półwysep Pelješac.