Przepisy ruchu drogowego w Chorwacji

P1400639

Aby wjechać do Chorwacji potrzebne jest prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu oraz dowód ubezpieczenia pojazdu. Kierowca musi posiadać ważne międzynarodowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które obowiązuje na terenie Unii Europejskiej albo inny dokument ubezpieczenia.

Jeśli planujesz podróż na południe Chorwacji musisz dodatkowo wykupić w Polsce ubezpieczenie typu Zielona Karta. Będzie Ci ono potrzebne przy przekraczaniu granicy z Bośnią i Hercegowiną (np. w drodze do Dubrownika przejeżdżając kilka kilometrów przez terytorium Bośni). Jeśli o tym zapomnisz, będziesz mógł dokupić Zieloną Kartę na granicy, jednak zamiast kilkunastu złotych, jakie zapłacisz w Polsce za ten dokument, zapłacisz kilkadziesiąt euro!

opinie

Istotne sprawy, o których musisz pamiętać podróżując autem na terenie Republiki Chorwackiej:

 

 

1. Ograniczenia prędkości:

  • 50 km/h na terenie zabudowanym,
  • 90 km/h poza terenem zabudowanym,
  • 110 km/h na drogach ekspresowych i drogach szybkiego ruchu,
  • 130 km/h na autostradach,
  • 80 km/h dla samochodów z przyczepami kempingowymi bez hamulców.

2. Podczas prowadzenia auta zabronione jest używanie telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego lub słuchawkowego.

3. Wszyscy pasażerowie muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa podczas jazdy.

4. Kamizelka odblaskowa stanowi obowiązkowe wyposażenie samochodu. Kierowca musi zakładać kamizelkę podczas wykonywania czynności przy samochodzie.

5. Zakaz prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu (dla kierowców w wieku 16-24 lata oraz zawodowych, wykonujących pracę – 0,0 promila, dla pozostałych – 0,5 promila). Nie przestrzeganie powyższego przepisu grozi karą pieniężną (od 700 do 2100 EUR, odebraniem prawa jazdy na rok lub dwa, ew. karą pozbawienia wolności do 6 miesięcy

W Chorwacji bardzo często na rogatkach miast stoją policjanci z urządzeniami do pomiaru prędkości, można ich spotkać również późnym wieczorem, a nawet w nocy. Na autostradach jeżdżą nieoznakowane patrole policyjne, które eliminują drogowych piratów.

Pamiętaj, że wiele chorwackich dróg (poza autostradami) bardzo często jest kręta. Zachowaj więc odpowiednią prędkość adekwatną do warunków panujących na drodze i swoich umiejętności.

Telefon awaryjny do pomocy drogowej Chorwackiego Automobilklubu (HAK): +385 1987

Policja: 192

Pogotowie ratunkowe: 94

 

P1110087

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *