Dokumenty wymagane przy wjeździe do Chorwacji po 1.07.2013

unia HR

1.07.2013 – data wejścia Chorwacji do Unii Europejskiej. Co nowego zmieniło się w przepisach dotyczących wjazdu do Chorwacji i posiadaniu wymaganych dokumentów?

Opowiedz jest jedna i prosta – nie ma żadnych zmian dla nas Polaków i innych obywateli Unii Europejskiej na tą chwilę. Pomimo, że Chorwacja weszła w struktury Unii Europejskiej to nie jest w strefie Schengen. Oznacza to, iż nie ma swobody w przekraczaniu granicy z Chorwacją i nadal obowiązują kontrole graniczne. Każdy przekraczający granicę musi okazać ważny dokument tożsamości na wezwanie funkcjonariusza. Dotychczas (przed wyjściem Chorwacji do UE) Polacy byli traktowaniu bardzo ulgowo przez chorwacką straż graniczą czy celników, nie zawsze wymagano okazania dokumentów, jednak ulgowe traktowanie Polaków nie zwalnia ze przestrzegania przepisów wjazdowych.

Każda osoba niezależnie od wieku (proszę zwrócić uwagę na dzieci, dla których odpowiednio wcześniej należy wyrobić dokument) powinna posiadać albo ważny paszport albo dowód osobisty zarówno przy przekroczeniu granicy oraz w trakcie pobytu w Chorwacji (m.in. w celu dokonania obowiązku meldunkowego, legitymowania się na prośbę policji, itp.).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *