Autostrady w Chorwacji

P1720579Chorwacja to bardzo popularny kraj, do którego polscy turyści chętnie jeżdżą samochodem. Ci, którzy mają już pierwszy wyjazd za sobą, wiedzą, jak po Chorwacji się podróżuje i o jakich sprawach należy pamiętać planując podróż chorwackimi autostradami.

Dla tych, którzy wybierają się autem po raz pierwszy przygotowaliśmy klika praktycznych porad, z którymi warto zapoznać się przed wyjazdem.

  • Jeśli jest to możliwe unikaj podróży do/z Chorwacji w soboty. Wówczas większość ośrodków wczasowych i kwater prywatnych ma zmianę turnusu, i co jest z tym związane rzesze turystów tłumnie jadą nad Adriatyk i wracają do swoich domów. O tej zasadzie należy pamiętać już na etapie rezerwowania apartamentu!

autostrady w chorwacji

 

  • Nie omijaj chorwackich autostrad! Wielu turystów decyduje się na pokonanie trasy północ- południe drogą nadmorską (droga nr 8 (E65) zwana popularnie Jadranską Magistralą (w potocznym słownictwie Jadranką) lub trasą przez góry –  drogą krajową nr 1 (E71). Obie trasy są jakościowo dobre, widokowo piękne, jednak pamiętaj, że znacznie wydłużają czas przejazdu (liczne korki szczególnie na trasie nadmorskiej, mnóstwo ograniczeń prędkości, drogi kręte powodujące u wrażliwych chorobę lokomocyjną).  Wybór trasy zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb, jednak nasza sugestia – chorwackim autostradom zdecydowanie TAK, bo są dobre, bezpieczne, dobrze oznakowane i najważniejsze – szybciej można dotrzeć do upragnionego celu.

 

Ważne informacje dla użytkowników chorwackich autostrad:

 

P1720569

 

1.Dokumenty

Dokumenty, które musi posiadać kierowca: prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu, dowód ubezpieczenia pojazdu. Jeśli jedziesz pożyczonym autem musisz posiadać upoważnienie – więcej o tym tutaj

2. Przepisy ruchu drogowego znajdziesz tutaj

3. Opłaty za autostrady w Chorwacji

  • Autostrady w Chorwacji są płatne – płacimy za przejechane kilometry po okazaniu biletu pobranego na bramce przy wjeździe na autostradę
  • Opłatę za przejazd możemy uiścić:

a. bezgotówkowo – kieruj się wówczas na bramkę z napisem BANK CARD – tam są najmniejsze kolejki, wystarczy tylko włożyć kartę (bez użycia PINU) – polecamy, szybki sposób, sprawdzony osobiście. Bramka jest bez obsługi pracownika.

b. gotówką – można płacić w EUR, ale resztę otrzymamy w kunach – kieruj się na bramkę z napisem CASH, BANK CARD

Dla ułatwienia – schemat z bramkami i oznaczeniami, jaki ujrzy kierowca zbliżający się do bramek autostrady.

001

Największą sumą, jaką zapłacimy na podróż na południe Chorwacji to 271 kun czyli ok. 150 zł. (ok. 36 EUR) za 539  przejechanych kilometrów.

I odcinek –  autostrada A2: od granicy ze Słowenią -Macelij do Zagreb, koszt przejazdu: 48 kun

II odcinek: autostrada A1: za najdłuższy odcinek najpopularniejszej autostrady A1 na trasie LučkoČarapine, z której skorzystają turyści jadący w kierunku Dubrownika zapłacimy 223 kuny, natomiast na innej popularnej trasie do Splitu: Lučko – Dugopolje koszt przejazdu wyniesie 174 kuny.

Turyści, którzy wybierają się na wyspę Krk zapłacą za jedyny płatny most w Chorwacji: 35 kun

Powyższe ceny dotyczą pojazdów osobowych (kategoria I)

skupine-vozila_en

Dokładne ceny poszczególnych autostrad, którymi dojedziemy na urlop nad Adriatyk:

A1 – Zagrzeb – Split – Dubrownik: tutaj

A2 – Macelj – Zagrzeb: tutaj

A6 – Zagrzeb- Rijeka: tutaj

A7 Rupa – Rijeka: tutaj

A8 i A9 – Istryjski Y – tutaj

 4. Tunele, wiadukty, mosty

Ze względu na górzyste ukształtowanie terenu, jadąc autostradą do Środkowej Dalmacji napotkamy na swojej trasie liczne tunele, wiadukty i mosty. Jedne z najdłuższych tuneli to tunel Sv. Rok  (5759 m.) oraz  Mala Kapela (5760 m.), za które nie płacimy dodatkowo. Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej prędkości i bezpiecznej odległości pomiędzy autami. Bardzo często na wiaduktach są ograniczenia prędkości ze względu na silny, boczny wiatr.

Ciekawostką jest fakt, że kiedy jadąc na południe przekroczymy tunel Sv. Rok to po wyjeździe z tunelu temperatura powietrza będzie kilka stopni wyższa, a aura słoneczna (jeśli przed tunelem było pochmurno).

P1720582

 

 5. Przydatne linki:

  • Interaktywna mapa chorwackich autostrad, na której możesz sprawdzić cenę na danym odcinku, ilość kilometrów, czas przejazdu. Można również zobaczyć mosty, wiadukty, konkretne stacje benzynowe czy miejsca wypoczynku (tzw. odmorista). : tutaj
  • Głowna strona zarządcy autostrad, HAC: tutaj
  • Głowna strona zarządcy istryjskich autostrad, Bina-Istra: tutaj

Pamiętaj, że decydując się na przejazd autostradą, jadąc na urlop do Dalmacji zyskujesz na czasie i komforcie jazdy (oczywiście, za ten komfort musisz zapłacić). Zawsze możesz wybrać 2 pozostałe trasy, które na pewno będą bardziej malownicze i zdecydowanie tańsze, ale bardziej zakorkowane, z mnóstwem ograniczeń prędkości, więc czas dojazdu na południe Chorwacji znaczenie się wydłuży!

P1720591

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *