Riwiera Nin i piaszczyste plaże

PIASZCZYSTE PLAŻE W CHORWACJI

Ta fraza bardzo często pojawia się w wyszukiwarkach internetowych. Rodziny z małymi dziećmi, które po raz pierwszy wybierają się do Chorwacji szukają takich właśnie plaż, w przekonaniu, że ich pociechy będą się tam najlepiej czuły.

Planując urlop w środkowej Chorwacji warto wybrać się na Riwierę Nin. Tam możemy być pewni, że znajdziemy jedną z najdłuższych piaszczystych plaż w Chorwacji.

My osobiście nie jesteśmy miłośnikami piaszczystych plaż w Chorwacji – wolimy żwirek i skałki, ale oczywiście wiele turystów wyjeżdżających do Chorwacji z małymi dziećmi właśnie takich szuka. Pomimo naszych osobistych preferencji możemy Ci pomóc i podpowiedzieć, jaki region wybrać, żeby na takiej plaży móc plażować.

 

KRÓLEWSKI NIN

Nin położony jest w północnej Dalmacji, ok. 14 km na północny zachód od Zadaru, na Riwierze Nin. Administracyjnie należą do niej miejscowości Nin, Privlaka, Zaton, Grbe, Vrsi i wyspa Vir. My dzisiaj chcemy się zająć miejscowością Nin i otaczającą go Laguną Nin.

Początki miasta sięgają IX w. p.n.e., kiedy to na terenach tych osiedliło się plemię Ilirów. Potem panowali tu Rzymianie, Słowianie, Awrowie, Chorwaci, Wenecjanie, Turcy. Podczas swojej burzliwej historii miasto było wielokrotnie niszczone. Dziś jest to jedno z najciekawszych miejsc północnej Dalmacji i atrakcyjne miejsce dla turystów.

Za centrum administracyjne miasta można uznać plac Trg hrvatskih branitelja z siedzibą lokalnych władz, pocztą i biurem informacji turystycznej, natomiast sercem Ninu jest starówka. Stara część miasta Nin położona jest na małej, sztucznej  wysepce (powstała w XIV w. na skutek przekopania kanału)  otoczonej płytką laguną. Na wysepkę można dotrzeć dwoma mostami, ale dojazd autem możliwy jest tylko przez jeden most – Gornji ninski most (dł. 80 m), do którego na pewno doprowadzą cię drogowskazy. My sugerujemy, żeby auto pozostawić na parkingach znajdujących się po lewej i prawej stronie od wjazdu na most i zrobić sobie krótki spacer po urokliwej starówce.

Zaraz po przejściu przez most ukazuje nam się brama Gornja vrata z XVI – XVIII w), która stanowi resztkę fortyfikacji obok drugiej bramy Donja vrata (XV – VIII w.) otaczającej starówkę.

 

Po drodze mijamy majestatyczny pomnik Grzegorza (Grgur ninski) wg projektu rzeźbiarza Ivana Meštrovića  – biskupa Ninu w latach 900–929, obrońca języka i pisma słowiańskiego.  Walczył on o formalne wprowadzenie języka chorwackiego i głagolicy do liturgii katolickiej, która wówczas prowadzona była głównie w jęz. łacińskim. Według legendy dotknięcie dużego palca lewej stopy posągu ma zapewnić zdrowie i szczęście.

Jednym z najważniejszych zabytków Ninu jest kościół Świętego Krzyża (Crkva Sv. Križa), zbudowany na początku IX w. w czasach przedromańskich. W związku z faktem, że w X stuleciu stanowił on siedzibę biskupa Grzegorza to świątynia ta była katedrą. Dziś uważana jest za najmniejszą katedrę na świecie (obwód ok. 40 m.). Aktualnie wewnątrz nie ma żadnego wyposażenia.

Nin pełnił funkcję rezydencji królewskiej oraz ośrodka koronacyjnego. Jest jednym z najstarszych ośrodków władzy królewskiej w Chorwacji. Tu bywali na stałe lub okazjonalnie książęta: Višelav, Trpimir i Branimir, królowie: Tomislav, Petar Krešimir IV i Zvonimir, książę Šubić z Bribir. O tym wszystkim, a także o innych wydarzeniach 3 tysięcznej ninskiej historii możemy dowiedzieć się min., ze zbiorów Muzeum Archeologicznego znajdującego się na starówce.

BŁOTA LAGUNY NIN

Około 2 km na południe od Ninu znajdują się pokłady bogatych w minerały błot (peloidy), które stosowane już były w medycynie rzymskiej. Błota nińskie służą w leczeniu schorzeń reumatycznych oraz chorób skóry. Nin otrzymał nagrodę w konkursie EDEN (“Najlepsze Europejskie Destynacje Turystyczne”). W konkursie tym nagradzane są  obiekty i miejsca, które swoją ofertę opierają na turystyce medycznej, uzdrowiskowej lub SPA i Wellness.

PLAŻE MIEJSCOWOŚCI NIN

Plaże w okolicach Nin liczą ok. 8 km. Wartą uwagi jest Plaża Królowej licząca ok. 3 km., którą amerykański kanał Travel Channel uznał jako jedną ze 100 najpiękniejszych plaż na świecie.

Kraljičina Plaža (Plaża Królowej) to jedna z najdłuższych plaż na Riwierze Nin  i jedna z piękniejszych w Chorwacji. Jest to najdłuższa plaża piaszczysta w Chorwacji, idealna dla rodzin z małymi dziećmi. Z nazwą związana jest pewna historia dotycząca pierwszego chorwackiego króla Tomislava i jego żony. To oni relaksowali się na plaży obserwując niezapomniany wschód słońca z widokiem na góry Welebit. Ponadto królowa Jelena, znana ze swej urody i atrakcyjności okładała swoje ciało leczniczym błotem z nińskich laguny. Obok części plaży zbudowano sieć mostków dla pieszych prowadzących przez tereny bioróżnorodne, obok siebie znajdują się aż cztery obszary NATURA 2000 z endemicznymi, rzadkimi gatunkami roślin.

Pozostałe plaże w Ninie to Ždrijac, Prodorica, Bilotnjak. Natomiast jeśli ktoś szuka plaż z bogatą infrastrukturą to powinien się udać do Zaton Holiday Resort. Plaża ma status Błękitnej Flagi. Oprócz tego ma dużo atrakcji dla dzieci – parki tematyczne, baseny, wodne zjeżdżalnie, kawiarnie, restauracje.

AKTYWNY WYPOCZYNEK

Co można robić na Riwierze Nin oprócz plażowania? Na pewno można spędzić tu bardzo aktywny urlop. Łagodne wiatry na lagunie Nin sprzyjają sportom wodnym takim jak kiteboarding, windsurfing.

W okolicach znajduje się ok. 110 km. dróg rowerowych. Ponadto w Zaton Holiday Restort można skorzystać z terenów sportowo – rekreacyjnych tj. boiska, korty tenisowe. Organizowane są również zajęcia dla płetwonurków, którzy chcą poznać podwodny Adriatyk. Dla tych, którzy chcą poobcować ze zwierzętami polecamy szkółki jeździeckie (jazda konno), a także farmy osiołków, które idealnie współpracują z najmłodszymi.

Dla miłośników wspinaczek po skałkach czy wędrówek górskich polecamy Narodowy Park Paklenica.

SALINA NIN

Mówiąc o Ninie koniecznie trzeba wspomnieć o soli, którą warzy się tu w jednym z 3 zakładów znajdujących się w Chorwacji (pozostałe w  Ston i Pag). Sól pozyskuje się w Ninie od ponad 1500 lat, ciągle w ten sam sposób. Nińska sól nie jest produkowana przez maszyny, nie jest produkowana przez człowieka, tworzy się dzięki słońcu, morzu i wiatrowi. Cechuje ją bardzo duża zawartość jodu, co czyni ją jedną z wartościowszych w Europie i na świecie. Dzięki temu nie jest tylko dodatkiem do potraw, ale również jest cennym składnikiem dla zdrowia.

Średnia produkcja soli w ciągu ostatnich 10 lat to 3200 ton rocznie. Uzależniona jest od warunków pogodowych – warzeniu soli sprzyja wysoka temperatura, słońce oraz wiatr, szczególnie południowa lekka bora. Przy najlepszych warunkach pogodowych sezon może trwać ok. 63 dni, od wiosny do wczesnej jesieni.

Cennym produktem Saliny Nin jest kwiat soli. Gromadzi się w postaci wykwitów kryształów solnych na powierzchni wody morskiej (w stawach do odparowywania) pod wpływem działania naturalnej energii słońca i wiatru.  Kwiat soli jest produktem metabolizmu glonów i mikroorganizmów. Kwiat soli zbierany jest ręcznie. Jest to najzdrowsza i najdoskonalsza forma soli produkowana w Salinie,  zwiera ponad 75 minerałów i mikroelementów, w tym sód, potas, magnez i wapń, jod, fosfor.

Wartym odwiedzenia jest Muzeum Soli, w którym poznamy historię wydobycia soli w Ninie. Latem jest możliwość oglądania sposobu produkcji soli na warzelniach. Natomiast w sierpniu turyści mają możliwość uczestniczenia w Solnym Festiwalu. Po zakończeniu zwiedzania można udać się do sklepu firmowego, gdzie znajdziemy dalmatyńskie przysmaki z dodatkiem soli z Ninu (czekolady, ciastka sery z Pagu, oliwę, a nawet dżemy i miód), jak również kosmetyki (mydełka i sole do kąpieli aromatyzowane lawendą, cytrusami, rozmarynem, różą, kokosem, peelingi do ciała, żele pod prysznic, szampony do włosów), no i oczywiście kwiat soli.

Wyjeżdżając z Ninu spoglądamy jeszcze na Kościół św. Mikołaja znajdujący się w okolicy Prahulje przy trasie Nin-Zadar. Ma on nietypową dla budowli sakralnych formę architektoniczną – jest to wieża z blankami na planie koniczyny. Budowla w okresie wojen z Turkami pełniła funkcje obronne. Według legendy, w Ninie koronowanych było siedmiu królów Chorwacji, którzy po koronacji przyjeżdżali tu, by ukazać się poddanym i wznieść swój miecz w kierunku czterech stron świata.

Jakie są Wasze wrażenia z Ninu i nińskiej laguny? Byliście tam na urlopie, napiszcie w komentarzach swoje wrażenia!

Galeria zdjęć poniżej przestawia okolice miasteczka.